in

Запітнівають вікна: на що звернути увагу під час обслуговування клімат-системи

Усі автовласники восени-взимку помічають короткочасне запітнівання вікон авто. Зазвичай різниця температур в салоні і зовні досить швидко вирівнюється, і скло знову стає прозорим. Але що робити, якщо цього не відбувається? 

Чому вікна постійно пітніють?

Слід зрозуміти, що причина конденсату завжди одна – зайва волога в салоні автомобіля. Під час обігріву машини вода випаровується та осідає на склі у вигляді туману. Звідки ж береться ця волога?

Вода потрапляє всередину авто на одязі та взутті, через мокрі сидіння та килимки. Крім того, вона просочується через мікротріщини під час дощу, туману, мокрого снігу. І нарешті, досить багато вологи міститься в повітрі, яке видихають пасажири автівки.

Усе це – природні причини, наслідки яких можна усунути, якщо просто слідкувати за сухістю усіх поверхонь. Але запотівання вікон може бути викликане й деякими технічними несправностями автомобілю, серед яких:

  1. Зношені ущільнювачі дверей та вікон. З часом гумові прокладки висихають, в них з’являються тріщини і розриви. Якщо ви регулярно помічаєте воду нижче ущільнювачів – то їх пора замінити.
  2. Засмічення салонного повітряного фільтру. Забиті пилом та брудом пори заважають циркуляції повітря, тому водяні пари не виводяться, а свіже сухе повітря не потрапляє в салон автівки.
  3. Несправність деяких заслінок повітроводів. Якщо заслінку заклинило, потоки повітря будуть розподілятися неправильно.
  4. Блокування зливного отвору кліматичної системи. Забруднений отвір заважає витікати зібраному конденсату. Вода залишається всередині кондиціонеру та насичує повітряні потоки, які через нього проходять. Таким чином, в салон потрапляє вже вологе повітря.
  5. Несправність системи охолодження двигуна. Нечасто, але трапляється. Це може бути досить небезпечним показником, тому варто вчасно перевіряти силову установку та усі допоміжні механізми.

Порада! Провітрюйте автомобіль не менше двох разів на рік, щоб запобігти накопиченню зайвої вологи. Робити це потрібно у теплу сонячну погоду. Відкрийте двері в салон, багажник та капот, дістаньте усе зайве (чохли, килимки, запасне колесо й інструменти з багажнику) і залиште пусте авто провітрюватись на годину-дві.

Що зробити під час обслуговування клімат-системи, щоб попередити запотівання вікон?

Перш за все, намагайтесь вчасно проводити заміну повітряного фільтра в салоні авто. Стандартний рекомендований термін служби такого фільтру – близько п’ятнадцяти тисяч кілометрів пробігу. Але зовнішні умови експлуатації можуть значно зменшити цей строк. Брудне повітря, в якому багато пилу, золи та інших сторонніх домішок, виведе систему вентиляції з ладу набагато скоріше.

Тому під час технічного огляду перевірте стан повітряного фільтру і здійсніть заміну, якщо вона потрібна. Це допоможе не лише позбутися проблеми конденсату, але й завадить шкідливим домішкам потрапити до ваших легень. 

Привести до ладу заслінки повітроводів та клапан зливного отвору кондиціонеру буде трохи важче, ніж замінити фільтр. Скоріше за все, для цього доведеться розібрати торпеду автомобіля. Але під час техогляду ви можете довірити цю процедуру професіоналам, для яких вона не складе труднощів.

І нарешті, важливо правильно налаштувати систему вентиляції й опалення. Не варто повністю перекривати доступ зовнішнього повітря в салон – це не допоможе скоріше нагріти машину, навіть навпаки. 

Справа в тому, що чим більше вологи вміщує повітря, тим більше часу і температури потрібно на його нагрівання. Зимове повітря, висушене морозом, при попаданні в салон авто витіснить зайву вологу та швидко стане теплим, а конденсат на вікнах не утвориться.

Важливо! Вентиляційні дефлектори, з яких виходить нагріте повітря, треба спрямовувати не на пасажирів, а на стелю чи вікна. Це створить правильну циркуляцію та допоможе скоріше вирівняти температуру. Крім того, потрібно слідкувати за притоком свіжого повітря: нагрів вище 35 градусів уповільнює реакції водія настільки, що це можна порівняти навіть із водінням у нетверезому стані. Це дуже небезпечно!

Паління – кращий друг запітнілих стекол

Як розповіли AUTOGEEK у Департаменті сервісу корпорації УкрАВТО, є ще одна причина частого запотівання скла – це куріння в салоні, а точніше його наслідки у вигляді майже непомітного нальоту на внутрішній стороні скла.

Дим від цигарок (навіть, від електронних) має в своєму складі не тільки суміш вуглекислого і чадного газу, але і пари різних смол, плюс мікрочастинки сухого залишку (золи).

У міру розсіювання диму в салоні відбувається ніщо інше, як осадження парів смол і частинок золи на поверхнях салону автомобіля, в т.ч. на поверхні скла. Шар цих компонентів складно побачити навіть на початково чистому склі. У вкрай «запущених» випадках, його можна помітити на світлих ділянках салону.

Мікроплівка з смоли притягує і утримує на своїй поверхні більше нерозчинних мікрочастинок (пил, зола від тих же цигарок, вихлопних газів), ніж чисте скло. Смоли діють як липучка для всього того, що наявне в повітрі, навіть якщо ми цей «букет» не бачимо.

Приходить момент, коли шар смоли і прилиплі до неї мікрочастинки починають з легкістю затримувати і утримувати на своїй поверхні молекули води, що містяться в повітрі повсюдно. А як ми знаємо, під час перепадів температур на поверхні скла і навколишнього повітря, випадання конденсату проявляється максимально. А на поверхні, яка утримує молекули води, природньо, конденсат буде утворюватися і затримуватися більше, випаровуватися гірше. Скло буде потіти постійно, без видимих ​​на те причин.

Рішення – не менше, ніж раз на місяць ретельно протирати внутрішню поверхню всіх стекол із застосуванням миючих засобів на основі спиртових сполук (миючі засоби для стекол), насухо витираючи чистою паперовою серветкою, до досягнення ідеальної поверхні без розводів.

Основні висновки

Отже, остаточні поради щодо запобігання потінню скла в автомобілі такі:

  • регулярно провітрюйте салон, позбавляючись зайвої вологи;
  • обирайте гумові (а не тканинні) килимки, вчасно їх промивайте та висушуйте;
  • намагайтеся заносити до салону якомога менше мокрих речей;
  • не тримайте в автомобілі вологі ганчірки, замініть їх паперовими рушниками;
  • вчасно видаляйте з корпусу та стекол сніг і лід; 
  • перед кожною поїздкою впускайте до салону свіже повітря;
  • для очищення вікон обирайте склади, які містять спирт – вони попередять намерзання води на склі.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Подобається контент? Підтримай Autogeek на Patreon!
Become a patron at Patreon!

Мешканці Сан-Франциско пожалілися на роботаксі Waymo, які надто суворо дотримуються ПДР

Електромобіль Porsche Taycan обійшов за продажами Porsche 911, Panamera та Porsche 718