История успеха Игоря Вознюка, который, будучи еще студентом, за два года с нуля организовал автопарк электротакси. Какие проблемы и риски существуют в ведении такого бизнеса он рассказал в ходе семинара “Как заработать на электромобилях”.
Семинар проводился компанией Faraday.
Далее – текст от первого лица на языке оригинала, на украинском.
Мене звати Ігор Вознюк. Мені 23 роки. Навчаючись студентом в Університеті імені Михайла Петровича Драгоманова, я сидів на парах. Перший курс було цікаво, я вчився на політолога. Другий курс було майже цікаво. І на третьому курсі я зрозумів, що то не моє. І дуже тема була цікава, на енергоефективності, електрокарі, і все, що пов’язане з зеленою енергетикою. І, сидячи на парах, я, читаючи новини, побачив – кредит на електромобілі під нуль відсотків. Я тоді подумав – бомба, клас!
В Україні дають кредити під нуль відсотків. І зразу почав прораховувати бізнес, так, грубо кажучи, як можна пустити, наприклад, Nissan Leaf тоді був найпопулярніший автомобіль таксі, і на цьому заробляти.
Але, на жаль, я був дуже наївний, і, коли, скажемо, почав це все думати, я побачив, там є зірочка, я почав читати умови, і не так все гарно в нас, як можна вважати. І зійшлось дуже багато чого воєдино.
Наприклад, в Україні запустили 3G мережу, що дало можливість закрити ту компанію на Uber, і вони, в свою чергу, дали такий поштовх для ринку таксі, для того, щоб круті автомобілі, база запрацювала.
Був сервіс, було все. І, ти коли сам на ньому їдеш, ти розумієш – це круто. Коли б ти йому дав таку машину, все круто, все гуд. Ось, і, сидячи далі на парах, я з одногрупником почав про це говорить, обговорювати. І виникла ідея взяти Nissan Leaf в оренду, і протестувати модель таксі на протязі якогось часу.
Ми взяли машинку в оренду, почали катати, побачили цифри, було круто все, вау! Але був один невеликий нюанс, що на той період часу, а це було більше, ніж 2 роки тому, станцій CHADEMO не було так багато, як на даний момент. І до тих людей, до кого ми приходили, і в кого ці станції були, вони нам говорили дуже великі ціни для того, щоб там заряджатися.
Ми трошки розчарувалися. І, так як в нас не було грошей, щоб купити станцію зо 50 тисяч доларів, і до того ж, треба було ще купити автомобілі, ця ідея затихла, ми все положили в коробку, і не розглядали цей варіант до весни наступного року.
Перше Renault ZOE
Саме тоді на Авто РІА з’явилося оголошення перша Renault ZOE, яка продавалась. Ми чисто випадково зайшли в контакт людини, поїхали до нього, подивились автомобіль. Почали дізнаватися, дізнались, що це трьохфазний автомобіль, європейський, крутий. Він був з батареєю, не без батареї.
Прораховуючи варіанти, ми зрозуміли, що, чому б не почати? Ми купили автомобіль, ось він був такий. Витратили на нього з усім-усім 16 тисяч доларів. Це було і Каско, це було і страхування, і розмитнення.
Не розмитнення, а переоформлення. І запустили в таксі убер. І автомобіль приносив дуже цікаві цифри. Бо тоді були майже всі зарядні станції безкоштовні, автомобіль заряджається за годину. І проходить місяць, другий.
Ми бачимо, що все окей, все так, як ми хотіли, ніяких проблем немає. Проходить час, ми шукаємо автомобіль в Польщі в приватного власника, їдемо туди, перевіряємо все. Автомобіль також з батареєю рідною.
Потім були нюанси, звичайно, що через якийсь час ми дізнались, що батарея була лізингова, а нас про це не попередили, нам про це не розповіли. І в нас були невеликі неприємності, але так як в українських реаліях це все можливо, ми їздимо далі на українських номерах, і батареї, і все окей.
Потім проходить час, ще місяць – два. Все продовжує так само йти, люди працюють, їм там подобається. Ми розуміємо, що в цьому є сенс, і ми купуємо ще один автомобіль. Але так, як в нас були дуже великі емоції від того, що відбувається з автомобілями, які в нас є, тобто, вони не ламалися, з ними не було проблем, і було бажання купувати ще і ще.
На той період часу таких машин, які були з батареями, їх, в принципі, не було. Ми реально дивилися всю Європу. Ми дивилися Норвегію, Швецію, ніде ніхто нічого не продавав. В нас виник такий контакт, що в Польщі є такі автомобілі, які продає салон Renault офіційно.
Це був тест – драйверський автомобіль. І, на великий жаль, як уже виявилось потім, ми купили його за 24 тисячі доларів, бо нам там пообіцяли ціну трошки іншу, і ми вже почали віддавати гроші, і вийти з тієї ситуації було вже важко.
І ми, в принципі, прорахували – окей, він буде коштувати дорожче, він буде довше окуповуватися, і прийняли рішення, що ми його все-таки купуємо. Купили, і це реально дуже крутий автомобіль. Тому що ті автомобілі, що ми купили в приватних власників, які були першими, вони були з деякими дефектами.
Цей автомобіль, можна сказати, був ідеальний, він працював бездоганно, без ніяких проблем. І в подальшому це, можна сказати, один з найкращих автомобілів, які взагалі є. Тобто, якщо брати автомобіль, купувати собі, є така перевага. Батарея була рідна. Це була з салону куплена. Це була 22, це був 17-й рік, тоді 40 тільки почали випускати.
І далі робота йшла, все було окей, вже наближалася зима. І ми побачили, ми знову почали купувати автомобілі, і знову проблеми з батареями.
Переробили з корита в працюючий електромобіль
Ми знову звернулися до того, що нам потрібно робити автомобілі, ставити якісь батареї. Ліворуч це оригінальна батарея. Ви бачите, як вона виглядає. В принципі, там все зроблено реально цивілізовано, все там добре працює. І це прототип ліповської батареї, це перша батарея, яка була поставлена на Renault ZOE.
Тобто, було взято корито від Nissan Leaf, металічна основа нижня. Перезібрана була батарея від Nissan Leaf так, щоб вона помістилася. Ну, зроблена кришка і поставлена зверху, автомобіль запрацював. Поставлена була БМС з Ліфа, і все запрацювало, автомобіль почав працювати.
Це був, якщо не помиляюсь, листопад 17-го року. І до сьогоднішнього дня автомобіль працює, автомобіль працює адекватно, катаємось ми в межах розумного.
Пройшло вже два роки, він не проїжджає 50 км, тобто він може проїхати до 140 км, там 135 – 140 км він проїжджає. І, продовжуючи цю тему, люди, які бояться, що там можна переробити автомобіль, поставить батарею, це показник того, що якщо автомобіль працює як таксі, і батарея стоїть і там нічого не відбувається, то, в принципі, це є безпечно, якщо підходити до цього з розумом.
Якщо люди це роблять, вони роблять правильно, а не так, як якісь там молоді студенти з КПІ щось починають робити, і воно може дати якісь наслідки. Тим більше, що, дійсно, це по суті дуже велика небезпека, бо 400 Вольт батарея може вбити людину, якщо десь там щось не взяв, десь там щось не поклав. Таких випадків, щоб з нами щось ставалося, на щастя в нас не було, але все ж таки. Приблизно це був, скажемо так, процес складання батареї. І, як я вже сказав, що, в принципі, альтернативи створення батареї чи купівлі не було, ми почали робити.
Перший електромобіль купили за 14000 доларів
І, якщо говорити чисто з точки зору фінансів, перший автомобіль ми купили за 16, другий автомобіль в нас був трішки дешевший, в районі 14 тисяч. І там я писав, що третій 24 тисячі. То цей автомобіль нам вийшов в межах 11000-12500 доларів.
Тобто, це реально було круто на той період. Наскільки ми після третього автомобіля, четвертий нам обійшовся дуже-дуже дешево. І круто, що ми почали далі розвивати.
Ми зрозуміли, що ця система працює, автомобіль відкатав більше півроку часу. Ми бачимо, що, в принципі, нюансів немає, і почали завозити автомобілі ще. На цій картинці 3 автомобіля, один з оригінальною батареєю, два з неоригінальними батареями.
Я думаю, що ніхто з вас не здогадається, скажемо, яка машина з оригінальною, або не оригінальною батареєю. Таких питань в нас не виникало на сертифікації. Тобто, люди там були, яких все це не хвилювало. Тому відрізнити автомобіль такий і такий не було.
“Точка успіху – 1750 доларів з машини в місяць”
І проходить час, в нас був один найуспішніший місяць, ми досягнули точки успіху, коли один автомобіль приніс прибутку 750 доларів.
А тут показана цифра, це Uklon, каса з Uklon. Ну, тут не показана прибуткова частина, ну, вона не була там більша, ніж 50%, там була менша цифра.
Більше того, як ви бачите, я виділив там 368 поїздок. На той момент часу ми машин не брендували, як їздять зараз багато в Києві машин Uklon, Uber і т.д. То, якби на той період часу машина була заорендована, ми б отримали ще на 250 доларів більше.
Грубо кажучи, за місяць автомобіль би нам приніс 2000 доларів. І, як на мене, ця цифра була б дуже, дуже, дуже прикольна. До речі, це автомобіль третій, який ми купували в салоні Renault.
Дві тисячі доларів це прибуток. Тобто, у нас виручка була 90 тисяч гривень. Ну, додаткова частина, зарплата водіїв, мийки. Зарядки, як таких, тоді, в принципі, не було. Тому додаткова частина була не дуже велика, що допомогло нам досягнути таких цифр.
Ну, і далі ми почали їх везти по 2, по 3 штуки. Було також дуже багато нюансів з приводу розмитнення. Ми возили самі. А це, як я вже потім зрозумів, дуже велика помилка, бо, якщо ти щось не знаєш, краще звернутися до людей, які цим займаються, переплатити, і вони тобі привезуть автомобіль і все зроблять так, як треба.
Бо в нас були випадки, коли ми завантажили 2 автомобіля, і просто привезли на кордон, і стояли в чергу день чи два. Привезли і нам сказали, що треба замитнювать все, і ми розвертаємось назад.
На наступний день в Польщі було свято, ми там ще день тусуємось. І дуже був такий напряг фінансовий. Ми, не знаючи цього нічого, проходили кожен етап і багато витрачали.
Було ще 2 автомобіля, на які також ставилися не оригінальні батареї, і тут ставились неоригінальні батареї від Nissan Leaf.
Ризики бізнесу
Ризики. Найбільше запитують – що буде, якщо автомобіль попаде в аварію? В нас був прикрий випадок з цим же автомобілем, як я сказав, третім. Була досить така серйозна аварія з ним.
Наш водій не був винний, в автомобіль в’їхали. Мінус Renault в тому, що в передній частині знаходяться майже всі агрегати, які допомагають автомобілю працювати. І реально там вартість ремонту була майже як вартість автомобіля.
Але, на щастя, в принципі, страхова все зробила. В принципі, був час, коли в нас автомобіль стояв до двох місяців в період, поки деталі замовили. Тим більше, в Україні їх не було взагалі. В нас був взагалі страх, що цей автомобіль стане, поросте травою, і ми з ним нічого не зробимо. Але на щастя, автомобіль зробили.
Я був досить здивований, що його зробили круто, все працювало, ніяких проблем, в принципі, не було. Там і візуально, і комп’ютерно проблем взагалі не було. І, більше того, що це був період кінець листопада місяця, батарея перші 2 місяці простояла в холоді, вона майже не деградувала.
Ми її запустили, автомобіль почав їздити, батарея дала нормальні показники. І до сьогоднішнього дня автомобіль їздить, проїжджає також до 140 км. В принципі, ніяких проблем з ним абсолютно немає.
Якщо говорити про інвестування в автомобілі, на даний момент цифри такі, що ліворуч написаний список, що треба для того, щоб запустити цей бізнес, приблизна його вартість в доларах і в гривнях. І тут, в принципі, написано все, що може потрібно бути на даний момент.
Грубо кажучи, ви там прийшли, купили все, поставили, закупили і запускаєте автомобіль в роботу для того, щоб воно там приносило користь суспільству в вигляді не викинутого пального, яке осідає.
Більше вам скажу, протягом всього періоду ми працювали і з Uklon, Uber, і зараз працюємо. І, наприклад, в Uber, там ставиться відмітка, що вам сподобалось – співрозмовник, знання англійської мови і т. д.
В принципі, у всіх наших водіїв найперша була позначка це – крутий автомобіль. Тобто, коли за ходиш в аккаунт, там 500 відміток – крутий автомобіль, крутий автомобіль.
Більше того, водії, коли приходять на роботу, їм подобається, перший день працюють, другий день працюють, тиждень працюють, а на другий тиждень вони кажуть – як мене задовбали люди, які запитують – скільки вона проїжджає? Як вона заряджається? І скільки ви заробляєте? І вони говорили – давайте зробимо на торпеді якийсь надпис, щоб мене цим не надовбували.
Є ще такий нюанс. Візуально здається, що ззаду немає ручки, і люди часто думають, що треба залазити через передні двері. Мені розказує водій – він відкриває двері, людина каже – давай, я буду залазити. Він каже – не треба залазити. І таких нюансів завжди куча. Реально, 9 з 10-ти людей не бачать ручки, і кажуть – ого, нічого собі! Або потім, коли виходять з машини, розглядають, як її відкрити.
Питання з залу: Біля скла ручка?
Ну, от вона справа від скла. І таких нюансів, в принципі, в роботі є. Тут написано, дохідність на даний період часу, по прибутку, по амортизації, по управлінню і т. д.
Так як ми розвивалися, тоді в нас ще були фінансові потоки власні, потім почали до нас приходить люди і казати – ви круту справу робите, давайте, я куплю автомобіль і дам вам в управління.
І ми почали сідати з різними людьми, говорити про співпрацю, про роботу і, в принципі, знаходити мову про те, щоб вони теж купували автомобілі і зараз половина автомобілів наших, половина не наших, люди інвестували, і отримують дохід. І всі цифри дуже нестабільні, бо ринок сам по собі живе.
Ціна на електроенергію збільшується, зарядки дорожчають. Зарядки були безкоштовними, безплатними. Кожен день цифри дуже динамічні в принципі, я точно знаю, що нижче цих цифр показники не мають впасти, бо є реально ринок, і ти бачиш, що в тебе є переваги. Приходить до нас водій, який працює на бензиновому авто, він сідає, працює день – два, і він каже – все, тепер тільки так працювати.
Середній термін окупності Renault ZOE
На даний період часу, якщо говорити про інвестора, який дає автомобіль, до півтора роки, за півтора роки, я б сказав, автомобіль має окупитись. Півтора це вже багато. Це реально. Звичайно, ті цифри, які були раніше, для вас більше показував.
В середньому цифра була 1250 – 1400 доларів автомобілі приносили прибутку чистого. Тут закладена ще амортизація, на ремонт, на все інше. От, наприклад, останній місяць в нас стався випадок, що в нас на одній машині вийшов, з одного боку, з ладу зарядний блок, з другого боку, двигун.
І ми, прорахувавши видатки, що на протязі 6-ти місяців не було видатків, крім ходової частини, добавили двигун, і ця цифра все рівно за рік не перевищить тих показників, які написані тут.
Тобто, ці показники, які я взяв, це були дуже такі, скажемо, цифри, щоб ви розуміли, що якщо я готовий на такі цифри, нижчі вони не будуть. А вищі можуть бути. От, я підходив з такої логіки.
Як показує практика для себе, що бути максималістом, думати, що воно тобі в перший день буде давати шалену суму, проходить час, приходить зима, пробіги падають, зменшується прибуток. І ти розумієш, що не все так стабільно, як хотілося б щоб було. Щоб кожен місяць по 2 тисячі доларів, і всі їздили на ZOE, і т. д.
Чи працює така модель бізнесу для Nissan Leaf
Я чесно скажу, я не знаю, ото взагалі там колись взяли, на ній покатались і все. В принципі, про цей Nissan Leaf я й забув. Я за два роки вже знаю, що може статися з Renault ZOE, які можуть бути поломки. Я там все знаю від «А» до «Я».
Я зустрічаюся з людьми, які працюють на Nissan Leaf, і я кажу там – а скільки пробіг? Скільки автомобіль проїжджає і яка залишкова ємність?
Я розумію, що в мене автомобіль катає 2 роки, і моя залишкова ємність 86 – 90. А Nissan Leaf 160 тисяч пробігу, а вона вже наїжджає 50 км. Я розумі, що в принципі, десь я ставлю напрямок вести свої справи, бо як я повернуся назад, тут така цікава деталь, чому власне Nissan Leaf гірше, ніж Renault ZOE.
Тут от є така штучка, вона охолоджує батарею. Потік з кондиціонера, який охолоджує салон, він охолоджує і батарею. Відповідно, батарея в теплу пору року не перегрівається.
Були в нас випадки, коли, наприклад, переставав працювати компресор. По показниках батарея гріється, понижується потужність зарядки, машина не заряджається швидко, батарея не перегрівається абсолютно.
Як я вважаю, виходячи з практики, це і є прикладом того, чому батареї, в принципі, живі. В нас немає ні одної батареї, ні одної машини, яка на даний момент неробоча.
В нас є один автомобіль, який проїхав 220 тисяч кілометрів, і машина зараз проїжджає 100 – 130, вона, в принципі, від ста до нуля проїде. Ну, там не беремо в зиму. Бо зимою він мало проїжджає. А для літа я вважаю це дуже таким показником, там батарейки, в принципі, поки що наполовину, і все окей. Це, якщо брати фінансову сторону.
Є там в плані, коли ти починаєш розвиватись, є, наприклад, проблема в тому, що тобі потрібно точно знати, що автомобіль повинен приїхати на зарядку, вона має бути вільна, вона має бути доступна для нього, щоб він не стояв в черзі, бо там хтось зайняв, там хтось поставив і т. д.
І, звичайно, почали задумуватись над тим, щоб розвивати власну мережу зарядних станцій для того, щоб автомобілі знали точно, що приїдуть, вона буде точно працювати, вона буде доступна, вільна. Бо зараз хто там заряджає автомобілі, він пише статус онлайн, через 20 хвилин автомобіль приїхав, ти приїжджаєш через 25, він уже зайнятий.
А це приїхав Nissan Leaf, він став на 3 бабіни, а це приїхала Кемпа, вона заряджається пів дня. І все. Я знаю випадки, коли люди там спускали Кемпу колеса. Ну, чому він не може залишити номер телефону, щоб там якийсь контакт мати з власником автомобіля.
Проблеми з заземленням в Renault ZOE
Найбільша проблема, яка є в Renault ZOE, це проблема з заземленням, яка є в нашій мережі. Тобто, часто ставлять мережу, ставлять станцію, заземлення не роблять. І, я хоч невеликий спеціаліст, бачу, що заземлення обманне, немає нормального заземлення. Автомобіль не заряджається, тому що він має заряджатися так, щоб нікого не вбило, щоб нічого в автомобілі не перегоріло. І це велика помилка.
Коли перша помилка в нас така була, я думав, що все, на цьому кінець. Це було через 3 дні після того, як ми купили автомобіль. Ну, думаю, все, машину поламали, бізнес закінчився. Все, до побачення, збираємо чемодани їхати додому.
Але потім зрозумів, що це проблема тільки в заземленні, в більшості випадків, це лише земля. Тобто, якщо зробити нормальне заземлення, то станція буде працювати. Потім уже, як виявилось, це ще не кінець. В нас в Україні сама мережа дуже застаріла.
Коли приїжджає людина, яка ставить зарядну станцію, вона підключається до трансформаторної будки, відкриває, а там просто така пилюка лежить роками, яку ніхто не чистив, ніхто не доглядав. І ті самі служби, які там є, вони приїжджали, допомагали для вирішення цих проблем.
Вони кажуть, що це дійсно проблема, яку нереально вирішити так просто, щось там почистити і т. д. Грубо кажучи, потрібно міняти все. Я вважаю, що проблема в інфраструктурі в нас буде пов’язана з тим, що реально люди роблять електроенергію не дуже правильно, як треба по якихось, нехай ще навіть союзних стандартах, не говорячи вже про українські.
Оце на карті показано, де часто, коли люди приходили до нас працювати, вони задавали питання – де заряджатись? І кожна зарядка це був якийсь винос мозку. І потім до мене прийшло рішення, що, коли людина приходить, я на карту наніс мітки, кожна мітка має свій колір.
Вона підписана потужністю. І ти заходиш в Google, там вона відображається. Відповідно, водій дивиться, де найближча станція, він під’їхав, зарядився. Він знає, там написана вартість зарядки. Тобто, все доступне для нього одразу є. І 99% питань по зарядках відпало автоматично.
Це показані 22 кіловатні або 43 кіловатні зарядні станції, які допомагають нашим автомобілям – таксі працювати майже без перерви. І , в принципі, оце карта, де показані 7 кіловатні, це повільні зарядні станції, де можуть заряджатись і наші автомобілі. Тому, в принципі, повна карта, хто хоче ставити станції, може приєднуватись. Там Виноградар вільний, Теремки, Жуляни. Будь-які станції можна ставити.
Ми люди, які споживачі, особливо в таксі, ми споживаємо дуже велику кількість енергії в день, і якщо поставите зарядну станцію нормальну відкритого типу за адекватною ціною, ми будемо приїжджати заряджатись. Тому, якщо є бажання, там наступний спікер розповість. Тому що є черги, коли ти приїжджаєш, там один автомобіль, другий, вона зайнята.
Питання з залу: Всі ваші?
Так, наші. Ну, це такий, це скоріше всього, для фотографій було. Ми поїхали і сфотографували. А в принципі, насправді, є ЧАТ, де вони між собою спілкуються, допомагають один одному, і в принципі, ці проблеми рідко бувають. Хочемо трошки ще більший паркінг. Так, все правильно, Ашан. Там ще дуже часто були з людьми, які ставили все. Ну, то таке.
Скільки часу триває зарядка
Ну, якщо говорити про літо, то там якщо від нуля, то година 10 хвилин – година 20 хвилин максимум, від нуля.
Взимку, в принципі, так само. Влітку поки охолоджується, взимку поки нагріється до певної температури, для того, щоб безпечно заряджатися.
Скільки коштує зарядка?
Ціна зарядки, в принципі, залежить від того, де заряджатися, і я роблю таку межу від нуля до 4,2 Кіловат. От в цих межах.
Тобто, є зарядні станції, де можна приїхати і зарядитись безкоштовно. Є зарядні станції, з якими в нас домовленості, що там ціна така, а для нас трошки більша.
22 Кіловата множимо на 4,50 і це сума зарядки, правильно?
– Ну, 4-50 це максимальна, тільки на платних, тільки на дорогих. І, якщо говорити, що ми хочемо збільшити власну зарядну інфраструктуру, там ціна буде, як за споживачів, скільки там, 2-80 платити.
А Струм вам дає ціну 4-50?
А в 4-50 там Струм і так. У нас не Ейчедем у нас Айсі. От в нас і немає ніяких поступок, не дали нам нічого. Сказали, там і так все дешеве.
А скільки в вас машин?
13 машин.
Там 130 км виходить на зарядці?
Ну, в середньому, якщо брати для роботи, 130. Бо потім фаску ще бере для того, щоб там десь ще доїхати.
Це виходить 319 грн. вартість зарядки однієї машини з нуля до 100%, а проїжджає вона 140 км?
Це, якщо брати по 4-50. Ну, там 22 Кіловати це, коли батарейка нова, вона буде брати відповідно більше. Я рахую трошки інші цифри.
Ми візьмемо просто витрати, скільки кіловат іде на 100 км. От, в середньому, літом від 11 – 11,5 Кіловат до 14-ти з кондиціонером на 100 км.
Ну, це непоганий показник. А в гривні перевести? На 100 км скільки в гривнях потрібно?
Ну, грубо кажучи, якщо брати, як я особисто для себе беру, наприклад, показник 2-80, бо я автомобіль заряджаю там, де власна інфраструктура, то це десь виходить 40 коп. за кілометр.
Так по 4-50 виходить 100 гривень за повну зарядку на 140 кілометрів. – Ви порахували по 14-50, а ви сказали по 4 – 50. – Це сама швидка?
Швидка, не швидка, тут нема різниці. Тут є карта. Бачите, це, наприклад, Струм. Це Тока. Це Віолета.
Ну, Струм 80 копійок кілометр.
Ну, це, якщо людина їде, він виїхав десь там в Обухів, повертається – йому треба зарядитись однозначно.
Або в себе вдома.
В себе дома ні. Це все-таки таксі.
А як водії до цього відносяться? Це ж 1 година 20 хвилин втрачається.
От людина, яка виходить працювати, то вона що? Є людина, яка вийшла і думає о, цю годину простою, і не зароблю. Але ж ти платиш за пальне, і потім в перерахунку воно виходить, що, в принципі, не завжди виходиш в плюс.
Скільки заробляють водії служби
В принципі, заробіток водія, він ринковий. Тобто, людина яка візьме машину в оренду, вона заплатить там за добу 400 – 500 гривень в середньому. То в перерахунку йому треба працювати більше. Він працює на механіці, він втомлюється. Він без кондиціонера, так. Тобто, я для себе, коли працюю з людьми, я дивлюсь як працювати, всі плюси і мінуси. Наприклад, водій приходить, розповідає – я не можу тет-а-тет. Я просто сідаю і кажу – ти можеш тет-а-тет. Ну, тут багато нюансів, і по заробітку.
В принципі, нормальний водій, коли були періоди там, де великі запити, то вони, в принципі, могли заробляти до 1000 грн. за 12 годин, тобто, за добу. Бо в нас графік по 12 годин. Грубо кажучи, водій заробляє в середньому, в самий найгірший день 500 гривень. Ну, там можна трошки простіше взяти. Ми беремо додаткову частину на зарплату водіїв, десь 30 тисяч гривень.
Середньодобовий пробіг однієї машини
Десь 300 – 350 км. Це 30 тисяч заробітна плата. Ну, це ми взяли на місяць.
Полное видео выступления – смотрите здесь: