Влітку подорожувати хочеться простіше — швидше, недорого, весело. Телепорт у такому разі б дуже знадобився, проте поки він доступний тільки Гаррі Поттеру. У реальному світі у нас є свій спосіб подорожувати легше — технології допомагають зекономити на дорозі та швидше знайти попутників.
Як саме інновації спрощують водіям поїздки та допомагають подорожувати комфортніше розкаже детальніше Юлія Крупенко, керівник з комунікацій та PR в BlaBlaCar в Україні.
Гарячий сезон
Літо — сезон подорожей, які хочеться робити ледь не щотижня. Проте на це дуже часто бракує ресурсів. Наразі ціни на нафту постійно зростають і вже барель WTI обходиться у $66, що також впливає на вартість палива у всьому світі. Наприклад, у Великій Британії з листопада 2020 року ціни на нього поступово збільшуються, коли під час локдауну вони впали на 20%. Україна також не виняток з цієї тенденції. Навесні 2020 ціни на бензин суттєво знизилися до рекордних 22 грн за літр А-95, проте вже з липня вони постійно зростають і складають наразі близько 29 грн. При цьому на цю вартість впливає і регулювання держави, яке діє з 15 травня.
Однак якщо порівнювати з іншими європейськими країнами, Україна залишається найдоступнішою для автоподорожей. За дослідженням Momondo, тут дешеве пальне відносно європейських цін, недороге паркування та безкоштовні дороги. І українці дійсно почали подорожувати на авто частіше, ніж до кризи. У порівнянні з 2019 роком, зараз автовласники їздять з попутниками на 18% більше, також додатково економлять. Наприклад, автомобілю з витратами палива 8 л/100 км треба близько 42 л, щоб дістатися з Києва до Львова. Це близько 1200 грн в одну сторону, проте, якщо взяти трьох попутників і розділити вартість, водій заплатить тільки 300 грн.
Технологічні подорожі
Щоб спростити підготовку до поїздки та зекономити, на допомогу приходять технології. Наприклад, штучний інтелект (ШІ). Так, він може аналізувати маршрути та створювати рекомендації, підлаштовуючись під потреби водія. Саме на основі ШІ BlaBlaCar розробила технологію Boost. Вона відправляє водіям спеціальні запити на бронювання, щоб забрати пасажирів за їхнім маршрутом.
Таким чином, автовласник заощаджує, оскільки з більшою ймовірністю знаходить попутника. Крім цього, розробка пропонує різні варіанти та вимірює успіх результату, тобто чи знайшов водій пасажира та чи вдалою була поїздка. Надалі система аналізує інформацію, складає докупи дані й персоналізує видачу. Пасажири також виграють від впровадження технологій, адже так можна легше забронювати місця в автомобілях водіїв, що проїжджають поряд. Тому організувати подорожі можна ледь не в останню хвилину.
Пришвидшуємо час
Телепортуватися зручно не тільки тому, що легко опиняєшся в іншому місці. Це також значно економить час і береже екологію. Поки вчені ще працюють над такою розробкою, люди можуть вже частково зробити ці фантастичні переваги реальністю. Наприклад, знайти попутника, який не проти поговорити.
За розмовою шість годин до Львова з Києва здаються миттю. Крім цього, спільні поїздки допомагають розділити як вартість на дорогу, так екологічний слід, адже кількість автомобілів на дорозі зменшується і відповідно забруднення від них. За нашими даними, подорожі з попутниками зменшують викиди СО2 на майже 2 млн тонн на рік.
Поїздки стають справжнім телепортом, поки технології аналізують маршрут і створюють рекомендації. Водії можуть знайти попутника вдвічі швидше і подорожувати значно доступніше та екологічніше.