Menu
in

Обираємо електроскутер: на що звернути увагу під час купівлі

Електричний скутер – не надто популярний, але доволі комфортний та економічний засіб пересування. Та, на відміну від більшості інших видів компактного транспорту, він підходить не тільки для розваг, але і для поїздок на роботу та навчання. Однак для вибору потрібного електроскутера варто знати критерії, на які варто звернути увагу в першу чергу.

Причини для покупки

Перед покупкою електричного скутера можна провести невеликий аналіз причин, за якими цей транспорт перевершує більшість інших способів пересування:

  • електроскутери не потребують вуглеводневого палива і не забруднюють навколишнє середовище;
  • електромотор не вимагає постійного сервісу і серйозних витрат на обслуговування, як ДВЗ;
  • можливість зарядки такого транспорту майже від будь-якої розетки;
  • порівняно невисока швидкість пересування, безпечна навіть для недосвідчених або літніх користувачів;
  • якісні гальмівні системи, які ще більше збільшують безпеку експлуатації.

Слід зауважити! Незважаючи на велику кількість плюсів, у електроскутерів є і кілька помітних недоліків. Один з них – необхідність звертатися для ремонту до фахівців, тоді як ремонтувати звичайні скутер, мопед або мотоцикл можна спробувати самостійно. Крім того, електротранспорт небажано використовувати під час дощу і в мороз – особливо, якщо використовується літій-іонний або літій-полімерний акумулятор.

Потужність електромотора

Правильний вибір електроскутера неможливий без порівняння потужності електродвигунів різних моделей. Від цього параметра безпосередньо залежать швидкість, запас ходу і час розгону. А ще потужність частково впливає на вантажопідйомність і на прохідність транспортного засобу.


Модель скутера з невеликою потужністю електромотора. 

Продуктивність мотора варто вибирати в залежності від призначення електроскутера:

  • для підлітків і студентів, яким скутер потрібен для поїздки на невеликі відстані і поодинці, підійде модель з мотором потужністю від 250 до 700 Вт;
  • для подорожей на великі дистанції, по пересіченій місцевості або удвох, варто вибрати модель, потужність якої не менше 800 Вт;
  • для пересування на великій швидкості і отримання можливості різко рушати з місця знадобиться техніка з мотором хоча б 1,5-2 кВт.

Важливо! Купуючи потужний скутер, варто знати, що продуктивність в 3 кВт вимагає від власника транспортного засобу прав «А1», які видаються тільки в 16 років. Якщо потужність більше 4 кВт, доведеться отримати водійське посвідчення категорії «А», отримати яке можна з 18 років.

Швидкість транспортного засобу

Ще один важливий параметр електроскутера – його швидкість. Попри те, що цей вид транспортного засобу не можна назвати швидкісним, деякі моделі можуть розганятися до 90-95 км/год. Хоча середнє значення швидкості у більшості скутерів знаходиться в межах 30-50 км/год.

Для поїздок в міських умовах варто вибрати електротранспорт з мотором потужністю хоча б 1,2-1,5 кВт, що вільно розганяється до 40 км/год і кількома швидкісними режимами. Для спортивних версій мінімальна швидкість – не менше ніж 50 км/год при середній потужності не менш 1,6-1,8 кВт. Моделям, призначеним для підлітків, вистачить 30 км/год.

Швидкісна модель скутера.

Запас ходу

Основний параметр, від якого залежить дальність поїздки на електроскутері – ємність акумуляторної батареї. Тому вибирати акумулятор коштує в залежності від відстані, яку користувач збирається проїжджати без підключення транспорту до розетки:

  • Акумулятори ємністю 12 А*год дозволяють подолати, в середньому, до 40-50 км. І підходять для користувачів, які використовують скутер для поїздок в межах одного міського району.
  • Батареї на 15-20 А*год забезпечать подорож тривалістю до 60-80 км. При повністю зарядженому акумуляторі цього достатньо для поїздки на роботу навіть на інший кінець міста;
  • Ємності в 30 А*год може вистачити на 80-100 км, а 40-50 *год – на 100-150 км. При бажанні такими скутерами можна скористатися для заміської і навіть міжміського поїздки.

Важливо! Варто відзначити, що запас ходу в технічних характеристиках електроскутерів вказується приблизно. Насправді, цей параметр умовний і залежить не тільки від ємності батареї, але і від цілого ряду інших факторів – фізичного навантаження на транспортний засіб, швидкісного режиму. Максимальна дальність поїздки забезпечується при швидкості 25-50 км/год і відсутності різких стартів.

Тип акумулятора

Найпоширеніший вид акумуляторів для бюджетних електричних скутерів – свинцево-кислотні, з напругою 12В. Їх переваги полягають в доступній ціні, через що такі батареї встановлюються на бюджетних транспортних засобах. Але через низьку щільності енергії (30-40 Вт*год/кг) акумулятор помітно збільшує вагу електроскутера, знижуючи запас ходу.

Літій-іонна або літій-полімерна батарея має велику щільність заряду – до 240 Вт⋅год/кг, тому важить в кілька разів менше. Найвигідніші за ціною акумулятори – Li-Ion з номінальною напругою 3,7 В, такого ж типу, як на телефонах і фотоапаратах. Хоча ціна їх вище, ніж у свинцевих, а використання при негативних температурах не допускається.

Ще одна відмінність свинцево-кислотних та літієвих акумуляторів полягає в різних термінах служби. Більшість батарей першого типу можуть витримати всього 300-500 циклів заряду-розряду. Показник літієвих джерел живлення – в 3-4 рази вище, в залежності від умов експлуатації.

Вантажопідйомність, вага і мобільність

Показник середньої вантажопідйомності скутера безпосередньо пов’язаний з потужністю його двигуна і вагою самого транспортного засобу. При виборі варто врахувати такі особливості:

  • більшості користувачів для переміщення по місту вистачить вантажопідйомності до 100 кг;
  • якщо вага власника скутера знаходиться в межах 90-120 кг, або він збирається перевозити багаж, варто звернути увагу на моделі з вантажопідйомністю від 120 до 150 кг;
  • для поїздки ще більш важкої людини або подорожі удвох рекомендується вибирати транспорт, вантажопідйомність якого сягає 200 кг.
Електричний скутер з підвищеною вантажопідйомністю.

Перевищувати рекомендоване значення навантаження небажано – через це знижується швидкість і ресурс транспортного засобу. А ще перевантаження зменшує дальність пробігу. Наприклад, замість зазначених виробником показників 50-60 км перевантажений транспорт проїде всього 30-40.

Конструкція електроскутера може бути стандартною, нерозбірними і не складається – такий транспортний засіб може важити в межах 40-100 кг. Однак для зменшення ваги і підвищення зручності експлуатації скутери можуть бути складаними. Середня маса такого транспорту не перевищує 20 кг, що робить його відмінним варіантом для жінки або підлітка.

Складаний електроскутер

Діаметр та кількість коліс

Діаметр коліс, якими комплектуються електричні скутери, пов’язаний з прохідністю транспорту. Якщо розміри різні, виробник зазвичай вказує більшого значення:

  • Для поїздок по порівняно рівних дорогах і вантажопідйомності не більш 100 кг достатньо діаметру 10-12 дюймів. Такий розмір мають більшість електроскутерів.
  • Дитячі та підліткові моделі можуть комплектуватися колесами діаметром 7,1-10 дюймів. Розганяються такі транспортні засоби довше і їдуть повільніше.
  • «Позашляхові» скутери, за допомогою яких можна долати нерівні дороги і вільно їхати по пересіченій місцевості, отримують колеса діаметром до 16 дюймів.
  • Ще одна важлива для прохідності характеристика електричного транспорту – його підвіска. Найкраще, якщо вона буде комбінованою – відразу і з пружинами, і з амортизаторами. Стандартна кількість коліс на скутерах – два, хоча є триколісні моделі, що відрізняються підвищеною стійкістю на дорозі і безпекою експлуатації.
Триколесна модель електроскутера.

Гальмівна система

До основних критеріїв вибору скутерів варто віднести ефективність гальмування. Особливе значення гальмівна система має для швидкісних моделей, здатних розганятися до 60-95 км/год. Залежно від конструкції, вона може бути електричною фрикційною, барабанною та дисковою.

Гальмівні системи першого типу використовують для отримання гальмівного зусилля електроенергію. При гальмуванні напрямок обертання мотора залишається тим самим, але крутний момент спрямований в інший бік, а сила тяги – змінюється на протилежну. Переваги таких гальм – порівняно невеликий знос колодок і енергоефективність.

Барабанні гальмівні системи відрізняються високою довговічністю – гальма майже не зношуються, працюючи майже в будь-яких умовах, включаючи бруд, пил, сніг або дощ. Серед мінусів – значна питома вага, що збільшує масу скутера, перегрів при частому використанні і порівняно невисока ефективність гальмування через слабке контакту барабана і колодок.

Барабанні гальма.

У складі дискових гальмівних систем є диски і саппорти (механізми з колодками), які пригвинчені до маточини коліс. Такі гальма відрізняються порівняно високою вартістю. Однак дискова система забезпечує досить ефективне гальмування, завдяки чому застосовуються, в першу чергу, на важких електроскутерах з великою вантажопідйомністю.

Виробники і ціни

Важливий критерій вибору – популярність бренду, що випустив електроскутер. Від неї залежить наявність і тривалість гарантійного терміну, який у відомих марок може досягати 3 років замість 12 місяців для продукції більшості інших виробників. Серед брендів, на які варто звернути увагу в першу чергу – CityCoco, Vespa, EL-Sport і Like.Bike, а ще – Maxxter, MYBRO і Doohan.

Єдиний мінус брендових моделей – їхня порівняно висока ціна, хоча вона залежить ще й від продуктивності мотора, функціональності і швидкості. Швидкісні електроскутери можна купити за суму в межах $800-1000, компактні і малопотужні – в межах $500-800. Але, якщо потрібен транспорт з кращими характеристиками, варто приготувати не менше $2000.

Комплектація

Більшість моделей електроскутерів комплектується стандартним набором опцій – покажчиками поворотів, передньою фарою і заднім ліхтарем, невеликим майданчиком для розміщення багажу. Іноді спідометром і дзеркалами заднього виду. Купуючи дорожчі транспортні засоби, можна знайти в комплекті світлодіоди, що забезпечують поїздки у вечірній або нічний час.
Порада! Користувачі, для яких має значення функціональність електричного скутера, можуть знайти моделі з містким боксом для зберігання речей або другим багажником. Є транспортні засоби з сидінням і ручками для заднього пасажира. Не зайвою функцією буде і вбудована сигналізація, що захищає транспорт від викрадення.

Електроскутер з додатковим багажником.

Дизайн електроскутера

Зовнішній вигляд електроскутера – не основна характеристика. Тому звертати на неї увагу варто тільки, коли визначились з іншими параметрами і обрали декілька відповідних варіантів. Хоча колір транспорту може мати значення для власників-жінок, а дизайн – навпаки, для чоловіків.

Великий асортимент електроскутерів на вітчизняному ринку дозволяє легко знайти варіант відповідного виду. Наприклад, електричні байки, виконані в спортивному стилі, що нагадують кросові мотоцикли і навіть чоппери – з подовженою рамою і передньою вилкою.

У підсумку

При виборі електричного скутера слід врахувати всі особливості його використання – умови місцевості, де будуть відбуватися поїздки, відстані, вантажопідйомність. Також варто звернути увагу на виробника і ціну – навіть при бажанні заощадити, небажано віддавати перевагу найдешевшим версіями невідомої марки.

Подобається контент? Підтримай Autogeek на Patreon!
Exit mobile version