Menu
in

Обслуговування автомобіля: що потрібно знати автолюбителю-початківцю

Як підтримувати авто в належному стані, на що звертати увагу, які роботи проводити самому, а які довіряти фахівцям, а також як заощаджувати на обслуговуванні машини без ризику? Спробуємо відповісти на всі ці питання.

Самостійне обслуговування: «за» чи «проти»?

Автомобіль – досить складний механізм, від справності якого залежать не тільки наш матеріальний стан, але й життя та здоров’я. Тому дуже важливо з самого початку розібратись, як забезпечити правильні експлуатацію та обслуговування машини. 

Перш за все необхідно запам’ятати: неможливо зовсім обійтися без допомоги спеціалістів. СТО пропонують послуги досвідчених сертифікованих фахівців та різноманітне технічне обладнання, скористатися яким в домашніх умовах просто неможливо. А відсутність регулярної професійної діагностики може спричинити дуже серйозні проблеми автомобілю та призвести до небезпечних ситуацій.

Тому ми радимо проводити належний технічний огляд та необхідну профілактику на СТО у рекомендовані строки. Це допоможе уникнути непередбаченого ремонту та забезпечити надійність роботи авто. 

Але поміж техоглядами власник машини може самостійно її обслуговувати. Як зробити це правильно?

Заміна витратних матеріалів

Деталі та системи автомобілю будуть служити довше і надійніше за умови своєчасної заміни технічних рідин. Уважно перевіряйте та оновлюйте змащення вузлів автівки. Крім того, слідкуйте за такими деталями:

  • Рівень масла. Масло використовується для зменшення тертя між частинами двигуна. Воно постійно витрачається під час роботи. Якщо масла буде недостатньо, двигун почне перегріватися і навіть може зовсім вийти з ладу. 
  • Рівень і якість охолоджуючої рідини (антифризу). Ця рідина запобігає перегріванню або замерзанню двигуна, що допомагає уникнути корозії та зайвих відкладень. Від якості антифризу залежить ступінь ефективності захисту автівки. 
  • Чистота повітряного фільтру двигуна. Забрудненість фільтру перешкоджає доступу свіжого повітря, необхідного для роботи мотору. Це зменшує потужність, збільшує витрати палива та може призвести до поломки. 
  • Стан гальмівної рідини. Гальмівна рідина забезпечує зупинку автомобіля при натисканні на педаль. Її несвоєчасна заміна призводить до погіршення роботи гальмівної системи, що може спричинити трагічні наслідки. 
  • Правильна заправка авто. Заправка до повного баку допоможе уникнути частих поїздок до АЗС та зайвих витрат бензину на них. Вибір пального згідно рекомендаціям виробника захистить паливну систему від ушкоджень та забезпечить надійність. ЛАЙФХАК: обирайте для заправки найбільш прохолодні часи (ніч або ранок). Щільність бензину залежить від навколишньої температури. Тому чим прохолодніше буде повітря, тим більше палива ви отримаєте за ті ж самі гроші.

Яка різниця, де купувати запчастини для ТО?

“Запчастина від дилерського центру – це 100% запоруки, що вона буде підібрана коректно і буде відповідати заводським параметрам завода-виробника Вашого автомобіля. Крім того, надається гарантія на деталь. Навіть якщо замінена деталь в подальшому завдасть шкоди, призвівши до виходу з ладу інших працюючих елементів, офіційний сервіс самостійно і за свій рахунок проведе ремонт автомобіля, – пояснює начальник Департаменту сервісу Корпорації УкрАВТО Олександр Чаленко.

Крім того, він навів ще декілька переваг купівлі запасної частини на офіційному сервісі.

  • Вам не потрібно буде витрачати час на додаткову роботу по встановленню, підгонці, доведенню.
  • Ви гарантуєте собі та своїм близьким комфорт та безпеку.
  • термін експлуатації автомобіля буде залежати від того, наскільки якісні запасні частини Ви використовуєте при його ремонті.
  • Ви економите на ремонті Вашого автомобіля в майбутньому.

Окрім регулярної заміни витратних матеріалів, правильне обслуговування автомобіля потребує також догляду за окремими механізмами та вузлами. Один з найважливіших – акумулятор. 

Обслуговування акумулятора

В кожному автомобілі є елементи, що використовують електричну енергію. Перш за все, електрика потрібна, щоб завести автівку. Крім того, на ній працюють фари, гудок, кондиціонер, сигналізація, аудіосистема та багато інших додаткових приладів. 

Саме за подачу електричної енергії й відповідає акумулятор (АКБ). Несправна батарея починає швидко втрачати заряд, тому ваш автомобіль може в будь-який момент залишитись без живильної енергії, і вам прийдеться викликати евакуатор, щоб зрушити машину з місця. Грамотний догляд допоможе підтримати АКБ в належному стані.

Якщо акумулятор працює правильно, він заряджається під час руху автомобіля за допомоги генератора. Але якщо батарея виходить з ладу, можуть знадобитися додаткові заходи. 

Строк служби акумуляторної батареї залежить від багатьох умов:

  • постійні короткотривалі поїздки (на відстані до 60 км батарея не встигає відновити заряд);
  • несправне електрообладнання в машині (АКБ може не заряджатися, або заряджатися занадто швидко, що пошкоджує батарею);
  • перевертання батареї за будь-яких умов, після чого акумулятор ніяк не зможе працювати справно та має бути обов’язково замінений;
  • залишення розрядженого акумулятору на тривалий час (відпустка, ремонт авто чи інші причини, з яких машина довго не використовується);
  • умови зберігання автомобілю, необхідність запуску при низьких температурах.

Якщо у вас наявний хоча б один з названих факторів ризику, то варто окремо потурбуватися про обслуговування АКБ. Ретельно перевіряйте її стан, регулярно проводьте профілактику або навіть заміну. Оберіть більш дорогий, але й більш захищений варіант акумулятора. 

Неправильні дії під час зарядки акумулятору також можуть призвести до його ушкодження. 

Для правильної зарядки потрібно чітко дотримуватись такої послідовності дій:

  1. Послабити кріплення до клем акумулятора. 
  2. Спочатку зняти клему мінус, а лише потім плюс.
  3. Відкрутити кріплення батареї від кузова автомобіля.
  4. Витягти її з моторного відсіку.
  5. Встановити на зарядний пристрій.
  6. Першим підключити мінус, а потім клему плюс.
  7. Після завершення зарядки повернути батарею до машинного відсіку.
  8. Прикрутити АКБ.
  9. Увага! Підключити спочатку клему плюс, і лише потім – мінус.

Підготовка до сезонних змін

Цьому питанню необхідно приділити свою увагу, щоб забезпечити тривалу роботу автомобілю та безпеку його пасажирів. Кліматичні умови в залежності від пори року значно відрізняються, а тому зрозуміло, що правильно обслуговувати авто треба також по-різному. Ми підібрали декілька корисних порад, які допоможуть врахувати вся важливі деталі.

  1. Підготуйте шини, відповідні сезону. Сезонні шини відрізняються складом гуми. Жорсткі літні покришки при низьких температурах взимку зовсім затвердіють і втратять зчеплення з дорогою. Навпаки, м’яка зимова гума в літню жару «розмокне», втратить пружність. Як уникнути помилок при виборі зимової та літньої гуми, розповість відео.
  2. Перевірте справність акумулятора. Влітку додаткова енергія витрачається на роботу кондиціонеру, взимку – на опалення; перепади температур також навантажують батарею. Тому щоб уникнути раптового розрядження, потрібно впевнитись у справності АКБ та підзарядити її.
  3. Проведіть підкапотний огляд. Змінення температур та сезонні опади можуть призвести до появи іржі або деформації деталей, особливо гумових пробок, прокладок, шлангів. Перевірте, чи не підтікає яка-небудь технічна рідина.
  4. Перевірте роботу гальмівної системи. Якщо гальма не спрацьовують миттєво – обов’язково зверніться за допомогою до спеціалістів. На СТО доведуть до ладу сальники манжетів гальмівної системи, змінять гальмівну рідину й викачають із системи повітря, а також перевірять стан гальмівних колодок.
  5. Приведіть до ладу кузов. Ретельно вимийте машину, щоб позбутися сезонних хімікатів та бруду (автомийки мають необхідні для цього прилади та миючі засоби). Змастіть петлі дверей та багажнику, нанесіть захисне покриття з твердого воску. Все це допоможе зберегти кузов від корозії та деформації.
  6. Очистіть вентиляційну систему. спеціальні спреї або озонування допоможуть позбутися небезпечних бактерій та шкідливих часток.

Робимо висновки

Будь-який сумлінний автовласник не тільки може, а й повинен здійснювати самостійне грамотне обслуговування автомобіля, якщо бажає забезпечити тривалий строк його надійної служби. Але також необхідно здійснювати діагностику ходової частини, розвалу-сходження коліс та багатьох інших життєво важливих параметрів на СТО, за допомогою кваліфікованих спеціалістів та складного професійного обладнання. Тому регулярні техогляди – залог безпечного водіння. 

Подобається контент? Підтримай Autogeek на Patreon!
Exit mobile version